34. Soma Raj-Nowy Wspaniały Świat

 Bardzo aktualna w 2010 ta fantazja Aldousa  Huxleya z 1932, tutaj w skrócie z kilku recenzji wikipedycznych. Tytuł pochodzi od słowa, które mówi Miranda William Shakespeare Tempest (Burza).
O cudzie!
Ile pięknych stworzeń istnieją tutaj!
Jak piękna jest ludzkość?
O Wspaniały Nowy Swiat

To nie ma takich ludzi w to!
Powieść science fiction opisuje świat przyszłości, która jest całkowicie kontrolowana przez technologia i racjonalizm. Ludzie są zdrowe i szczęśliwe, wojny ubóstwo i nie wiedzą. W tym sensie pracy, a utopia dystopia, choć jak na ironię, bo tradycyjne wartości jak miłość, wierność, życia rodzinnego, sztuki i religii, już nie istnieją, ani wolnego wyboru indywidualnego istnienia.
Ludzi, którzy żyją na tym świecie nie są w normalny sposób nasz świat przyszedł – „żywe urodzenia” jest przestarzały i odpychające. Ludzie są nowe wykluły się w laboratoriach, takich jak „hodowlanych i centrum Londynu (Central London wylęgarni), który zarodek są uruchamiane w celu dopasowania do konkretnego stanowiska lub kasty. Zajęcia są podzielone na pięć klas: alfa, beta, gamma, delta i epsilon. Alfa i beta należą do wyższych klas, pozostałych pracowników do dolnych zębów.. Od najmłodszych lat dzieci są poddawane snu lub edukacji hypnopaedia. To nie jest gotowa do zastosowania wiedzy ale by społecznej świadomości i dumy z własnej klasy. Temat: „elementarnych życia seksualnego” spania poprzez edukację udzielił. W nowym świecie jest wolna moralności seksualnej zmienia i ludzie zachęcać do kontaktów. Nawet małe dzieci uczą się uczestnictwa w grach płeć. Rodzina istnieje, czy nie. Słowa takie jak „rodzina”, „ojca” i „matka” są jeszcze postrzegane jako tabu i jest to także zażenowana odpowiedzi. Ludzie są uważane za będące w stałym kontakcie z innymi ludźmi, samotność nie należą do obyczajów. Narkotyków ogólnodostępne soma daje poczucie szczęścia. Ludzie, którzy nie chcą korzystać soma, dlatego nie są wliczone w cenę. Dla rozpraszania są telewizja, gry elektroniczne i obecnie sportu, a „dotykać, zwykle erotyczne kino również zmysły uczucie. Nowy Wspaniały Swiat jest świat, w którym zużycie został podniesiony do religii i jest satyrą na świat rzeczywisty. Ludności był zachęcany do zakupu luksusowych dla pieniędzy miała i udał się masowo do dokonywania zakupów. Kiedy Huxley napisał Brave New World w 1931 roku na początku światowej depresji po czas katastrofy amerykańskiego rynku w 1929 roku. Ludzie stracili swoje oszczędności i nie było wysokie bezrobocie, tzw doskonały system kapitalistyczny opiera się na konsumpcji skakał jak bańka.” A teraz nie jest tak bardzo inaczej. Prorok ten nasz Aldus.

Reklamy

Komentarze 2 to “34. Soma Raj-Nowy Wspaniały Świat”

  1. nyema Says:

    podsunięte do czytania, pewnego razu spróbowałam, nie wiedząc przecież, że to nasz prorok Aldous:) brzydkie mi się to wydawało, bo nie czułam satyry, a Nowy Wspaniały Świat musi mieć satyrę za rzeczywistość, i mówisz, że było to pisane w katastrofie!!!
    prorok wiedział, że to przez zużycie stanie się, dolne zęby edukacji mnie niepokoją i jednak podoba mi się swobodne wyrzucenie tzw. wartości wszystkich, więc dzień dobry:)

  2. stefan Says:

    nyema: Nowy wspaniały świat był best-sellerem przedwojennym. Krążyły takie powiedzonko z książki jak „nie lubię dzieci gamma” albo o tym narkotyku somie „lepiej łyknąć, niż krzyknąć”. Czas w NWS liczy się od produkcji pierwszego Forda i nazywa się T-Ford, gdzie T zastąpiło znak krzyża. Aldous przewidział nawet komputery i może nawet obecny kryzys. Książka bardzo na czasie. Blisko południe a ja wciaż zmagam się z eksporerem który pada i unieruchamia komp. grrr 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: