76. Sny Schwytane Na Celuloid-1

Ciekawy eksperyment, bo Kurosawa wprowadził w życie różne teorie naukowe i fikcje literackie porównujące sny do filmów i odwrotnie. Nasze celuloidowe conocne przygody to kino, ale to co miliony codziennie oglądają na TV to sny na jawie. Czy można się dziwić, że nasz świat dziwnieje z dnia na dzień i z minuty na minutę? Wpiszę 2-3 dalsze sny, bo są dość ciekawe.

Dreams ( Akira Kurosawa’s Dreams albo Takie sny jakie miałem) jest z 1990 roku w magiczny film realizm w oparciu o rzeczywiste sny reżyser filmu, Akira Kurosawa, na różnych etapach jego życia. Film opiera się bardziej na obrazy niż na dialogu. Film składa się z kilku snów w oparciu o własne Kurosawa, przez całe życie. Sny ośmiu odrębnych segmentów

Słońce W Deszczu
Istnieje stara legenda w Japonii, która stwierdza, że kiedy świeci słońce w deszczu, kitsune (lisy) mają swoje wesele. W tym pierwszym snem, chłopiec wymyka życzenie kobiety, prawdopodobnie jego matka, do pozostania w domu w ciągu dnia z taką pogodę. Zza wielkiego drzewa w pobliskim lesie, on jest świadkiem powolnego orszak weselny z Kitsune. Niestety, zostaje dostrzeżony przez lisy i działa. Gdy próbuje wrócić do domu, ta sama kobieta mówi, że lis przyszedł do domu, zostawiając za sobą Tanto nóż.Kobieta daje się chłopcu nóż, co oznacza, że musi popełnić samobójstwo. Kobieta zwraca się do chłopca iść i prosić o przebaczenie lisy, choć wiadomo, że są bezlitosne. Chłopiec wyrusza w góry, w kierunku miejsca, w tęczy w poszukiwaniu kitsune domu.

We Wsi Wodnych Młynów
Młody człowiek znajduje się wejście spokojnej, wsi strumienia ładunkiem. Podróżujący spełnia stary, mądry człowiek, który jest ustalenie złamane koło młyna. Starszy wyjaśnia, że ludzie z jego wioski postanowiła dawno porzucić zanieczyszczających wpływ nowoczesnej technologii i powrót do szczęśliwsi, bardziej ekologicznych era społeczeństwa. Wybrali duchowym zdrowiem wygody, a podróżny jest zaskoczony, ale intryguje tego pojęcia. Pod koniec sekwencji (i film) kondukt żałobny dla starej kobiety odbywa się w innej miejscowości, który zamiast żałoby, ludzie świętują z radością jako właściwego do końca dobre życie.Ten segment był kręcony w gospodarstwie Wasabi Daio w Nagano Prefektura. Film kończy krąży jeszcze melancholijna melodia z fragmentów „we wsi”, część Kaukazu Szkice, Suite nr 1 przez rosyjski  kompozytor Michaił Ippolitow-Iwanowa. 

Reklamy

Tagi:

Komentarze 2 to “76. Sny Schwytane Na Celuloid-1”

  1. signe Says:

    pamiętam, pamiętam!!! widziałam sny Kurosawy nakręcone jako film i to chyba hollywoodzki!!! dwa razy widziałam, ale nie nagrałam, bo nie miałam tego urzadzenia, były to piekne snowizje, dzięki za przypomenie, wtedy jeszcze mało wiedziałam o snach, ale zachowano rytm dziejstw snowych, co dopiero potem do mnie dotarło jako wielka rzecz!!!!

    Stefanie, jestem opętana przez ślimaki i lisy!!! dziwne zwierzaki już były w pismielinearnym, ale teraz sprawa się skoncentrowała na ślimakach i lisach, mam dodatkowe zajęcie:)

  2. stefan Says:

    signe: domyślałem się jakoś. że może to dla Ciebie będzie powrotem do oglądania filmu na jawie. Muszę poszukać, bo może są dvd a chciałbym zobaczyć. Lisy łażą nocą po naszych ogrodach, słyszę ich piski gdy polują. Czy wiesz że ślimaki wspinają się po murze na balkon i w ciągu nocy żeżarły mi jedną petunię i miały nawet czelność zasnąć na wazonie. Wyrzuciłem na zbity łeb do sąsiednego bloku bo tam nie mają kwiatów na balkonie. A zanim przywloką się do mojejgo, będzie zima. Ich czas musi być przedziwny. Czy te lisy i miślaki to jawa czy sen? 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: