78. Miguel de Unamuno We Mgle

Wszystko to, że się ze mną dzieje, i dzieje się z innymi o mnie, to jest rzeczywistość, czy jest to fikcja? Nie może to wszystko może być snem Boga, albo tego, kto może być, co zniknie tak szybko, jak się budzi? I dlatego, kiedy modlimy się do Niego, i Pieśni i hymny spowodować wzrost do Niego, nie jest to, że możemy go ukołysać do snu, kołysania kołyski swoich marzeń? Nie całej liturgii, wszystkich religii, a może tylko sposób uspokoić Boga w Jego marzenia, żeby nie obudzić się i przestaje nam sen?
Niebla (Mist) (1914)

Wydaje mi się niepodważalne, że to kim jestem dzisiaj, wynika z ciągłej serii stanów świadomości, od tego, który był w moim ciele dwadzieścia lat temu. Pamięć jest podstawą osobowości, podobnie jak tradycja jest podstawą zbiorowej osobowości narodu. Żyjemy w pamięci, a nasze życie duchowe jest na dole po prostu nakład naszej pamięci do utrwalania się, przekształcenie się w nadziei, nakładem naszej przeszłości przekształcenie się w przyszłości.

Kiedy kontemplujemy spokój zielonych pól i spojrzeć w głąb jasne oczy, przez które świeci człowiek-dusza, moja świadomość rozszerza, czuję rozkurczu duszy i jestem kąpała się w życiu powodzi, która płynie ze mną, i wierzę w swoją przyszłość, ale tam głos tajemnicy szepcze do mnie: „Ty przestają być!” Anioł Śmierci mnie dotyka swoje skrzydła i skurczu duszy powodzi głębi ducha z krwią boskości.

Reklamy

Tagi:

Komentarze 2 to “78. Miguel de Unamuno We Mgle”

  1. signe Says:

    pierwsze zdanie jest zatrzymujące od razu, piękne !!!
    i od razu się zgadzam, że tym właśnie jest rzeczywistość, tak jak tu napisane, tak jak tłumacz postarał się to powiedzieć językiem zakrzywionym i omskniętym: „wszystko to, że się ze mną dzieje, i dzieje się z innymi o mnie, to jest rzeczywistość”…

    dzięki!!!!

  2. stefan Says:

    signe: miałem takie wrażenie, że to zdanie może zdobyć Twoją aprobatę. A poza tym „dzianiem” jest tylko śnienie o tych innych ja? Unamuno byl mądrym i odważnym człowiekiem, ale dziś prawie zapomnianym. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: