81. Ciało i Miasto- Cuerpo y Ciudad

Gemma podesłała mi dziś skajpem tę stronę argentyńską jakiejś imprezy do której napisała wywiad ze sobą (bo jej specjalizacja to społeczna antropologia) na temat „Cuerpo y Ciudad” – taki jest tytuł tej imprezy kulturowej. Może powinno być „Organizm i Miasto” Intrygujące idee…trochę w  stylu tych niedawnych wpisów w „śnieniu”- tak mi się wydaje.
 „Jak osiągnąć spójność? To znaczy, jak organizm miejski może pomieścić razem odrębnych części, różne fragmenty? Innymi słowy, w jaki sposób organizm miejski wziąć formie? Poeta odpowiedzi, zwracając się do różnych obrazów miasta , które wywołują różne miejskie rytmy. Oprócz modulacji przepływu, co dzieje się wewnątrz organizmu … ” (Mongina Olivier, Urban Condition) „Inferno żyjących nie jest czymś, co będzie, jeśli istnieje, jest tym, co już tu jest, piekło, w którym żyjemy na co dzień, które tworzymy z bycia razem. Istnieją dwa sposoby ucieczki cierpienia. Pierwszym z nich jest łatwe dla wielu: zaakceptować piekło i stać się taką część, że nie można już zobaczyć. Drugi jest ryzykowny i wymaga stałej czujności i zatrzymania: poszukiwanie i nauczyć się rozpoznawać, kto i co, w środku tego piekła, nie jest piekło, a następnie zrobić to przetrwać, dać im miejsce … „(Italo Calvino, Niewidzialne miasta). „Podziemne metra w Buenos Aires i Paryżu prowadzą tajnych korespondencji, poetyckie aluzje i ciemny bestiariusz, który ślad granicach kraju, z własnym językiem. Metro jako pośrednik między monotonna klimatyzacja ulicy i chwilowe przebudzenie innych państw z cenesthesia i świadomości. W przeciwieństwie do chodzenia na ulicy, gdzie są opcje i nieustannej czujności, wystarczy, aby rozpocząć zejście w dół, tak aby niewidzialna ręka chwyta nasze i prowadzi nas do celu przeznaczenia, bez wyboru. Niestety nie ma dwa różne sposoby, aby przejść od dworca Etienne Marcel do tej Ranelagh: strzałki i przejść, schodów i nie dają margines dla kaprysu, wszelkie zygzaki powierzchni. ruchu pociągów i pasażerów w ten sam mechanizm z góry, a to dlatego, kiedy siły są powierzchowne zdrętwiała i możemy uzyskać dostęp do innych poziomów; wyzwolenie się z wolności, na chwilę metro czyni z nas dostępne, porowate, osoby pozbawione wszystkiego, co jest u nas na wolności powierzchni, bo tam wolna oznacza niebezpieczeństwo, obowiązkowy wybór, czerwone światło, przekraczanie na rogach szuka właściwej drogi … ” (Julio Cortazar)

Reklamy

Komentarze 4 to “81. Ciało i Miasto- Cuerpo y Ciudad”

 1. signe Says:

  to bardzo ciekawe!!! podziękowanie dla Gemmy:) to sugestywne i śnieniowe, sprawy powierzchni i podziemi, tak, znam też te książki, Italo Calvino i Cortazara (chociaż nie jestem pewna, czy to chodzi o „80 światów dokoła dnia?”, czy książeczkę o kronopiach?)
  ale tak, na powierzchni mozemy zygzakować, a pod powierzchnią nie, podziemia nas chwytają i wloką w głąb….
  ach, dzień dobry:)
  walczę przeciw zabawie w powstanie warszawskie

 2. stefan Says:

  signe: dzień dobry! podejrzewałem, że pewnie znasz te książki, bo są w Twoim stylu. Ludzie tworzą miasta, więc są w jakimś sensie ich organizmem. Dlatego zmiana miejsca zamieszkania, zwłaszcza po wielu latach jest jak przeszczep i nie każdy potrafi to przeżyć. To, że w nas jest metro, to dla mnie nowe odkrycie. Nie chcę nawet myślić o Powstaniu. Pamiętam jednak dobrze co się działo, a później nawet chodziłem po ruinach Wwy bo ulic nie było, albo raczej były na wysokości kilku pięter.

 3. signe Says:

  nie mogę myśleć, bo lata ćma tuż obok i nie wiem, co robić….
  chyba zgaszę światło, ale wtedy komp będzie świecił…
  t0 komar11111
  pisze po ciemku, on chodzi tutaj po literach i pomiędzy.
  wszystko przekomarzone…
  dobranoc:)

 4. stefan Says:

  signe: pełno ciem po ciemku i KOMARY, prowadzisz awanturniczy tryb życia. Zabij komary, wyproś ciemki w ciemność i śpij dobrze, śnij ciekawie Dobrej nocy innymi słowy 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: