Król Milinda i Mędrzec Nagasena- 2

36. „Czcigodny Nâgasena, kiedy człowiek śni , jest on w  jawie czy we śnie?
„Ani jedno, królu, ani to drugie. Ale kiedy jego sen stał się lekki, a on nie jest jeszcze w pełni świadomy o tej przerwie wtedy jest śnione. Kiedy człowiek jest w głębokim śnie, królu, jego umysł powrócił do domu (wszedł ponownie do Bhavanga) i umysł w ten sposób zamknięty  nie działa, a umysł unieruchomiony w swoim działaniu nie wie, co zło i dobro , a kto nie wie, nie ma śnienia. Kiedy umysł jest aktywny,  sny się śnią. tylko, królu, jak w ciemności i mroku, gdzie nie ma światła, cienie nie padną nawet na lustro najbardziej polerowanym, więc kiedy człowiek jest w głębokim śnie, umysł powrócił do siebie. W lustrze, królu, jesteś w odniesieniu do ciała, jak sen to ciemność, a światło-umysł. Albo też, królu, tak jak piękno słońca ukrytego we mgle jest niezauważalna, a jego promienie, choć one istnieją, nie są w stanie przebić, a jak wtedy, gdy jego promienie nie działają, nie ma światła, 37. „Zgodnie z dwóch warunków, o królu, jest umysł nieaktywne choć ciało ma – kiedy człowiek jest w głębokim śnie umysł powrócił do siebie, a gdy człowiek wpadł w trans 1. Umysł człowieka, który nie śpi, królu, jest podekscytowany, otwarty, jasny, nieograniczony i żadne prognozowania nie występuje gdy  umysł jest taki. Tak, królu, jak ludzi chcą coś ukryć  unikają człowieka, który jest otwarty, szczery, nie i bez zastrzeżeń, – tylko tak to jest, że boskie intencje nie objawiają się człowiekowi na jawie, a człowiek, który nie śpi więc nie widzi snów. Albo też, królu, podobnie jak cechy, które prowadzą do mądrości, nie ten jest  bratem, którego tryb życia i zachowania są złe, kto jest przyjacielem grzeszników, zły, bezczelny, pozbawiony gorliwości, – tylko tak to jest, że boski zamiar nie objawia się czuwającemu człowiekowi, a człowiek, który nie śpi, więc nie widzi śnień „.
38. „Czcigodny Nâgasena, czy jest początek, środek i koniec w czasie snu?
„Tak, królu, jest”.
„Kiedy jest początek,co na środku, a co na końcu?
„Uczucie ucisku i niezdolność i w organizmie, królu, słabości, bierność, bezruch – to początek snu. Lekki ” sen małpki”, w którym człowiek wciąż strzeże swego rozproszone myśli -, który jest na środku snu. Gdy umysł wejdzie w siebie – to koniec snu. I to w środku sceny, królu, w „małpi sen”, że sny się śnią. Tak, królu, jak wtedy, gdy człowiek chce podeprzeć klejnoty myśli, wytrwały w wierze, niewzruszonej mądrości, pogrąża się głęboko w lesie z dala od hałasu walki, i myśli o pewne subtelne sprawy, on tam, spokojne i w pokoju, będzie w stanie rozumienia – po prostu tak człowiek wciąż czujny, nie popadł w sen, ale drzemie w „małpim śnie”, będzie miał sen snić. [301] Tak jak hałas  walki, tak, królu, jesteś w stanie czuwania, jak samotny w lesie – „małpi sen.” A że człowiek unikając hałasu walki, będąc poza snem, pozostając w środku sceny, będzie w stanie rozumieć tę subtelną materię, tak człowiek,który nie wpadł w sen, ale drzemie w „małpim śnie” będzie śnił. „.

Reklamy

Komentarze 4 to “Król Milinda i Mędrzec Nagasena- 2”

 1. signe Says:

  czytam od wczoraj, o małpim śnie bardzo chętnie:)
  tak, odgugluję to z powrotem kiedyś, na razie cieszę się tym, co wyszło,
  bardzo dziękuję, zabiore sobie na tzw. dysk:)

 2. stefan Says:

  signe: czyli małpki w Indiach ucinają sobie kocie drzemki? A nasze koty to takie europejskie małpki. Te rodzaje snu sam doświadczam bo jestem astrologiczną Małpą. W głębokim śnie nic się nie śni, bo wtedy jest inna świadomość…chyba… 🙂

 3. signe Says:

  chyba inna jest wtedy świadomość, o ile ktoś ją tak daleko zaprowadzi..

 4. stefan Says:

  stefan: nie jest aż TAK daleko jak się może wydawać, bo tam przestrzeń w naszym pojęciu nie istnieje. Tam jest tylko „wszędzie i rownoczśnie” a do postrzegania tego trzeba mieć inną świadomość?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: