26. Wyliczanki i Ściągi dla Matmatołów

A ty, żaczku, utrapiony.do nauki przeznaczony
Powiedz, co jest cztery:
Cztery listy Wangelisty,trzy Maryje Jezusowe
Dwie Tablice Mojżeszowe, jeden Bóg na niebie
A na ziemi Pan.
Takie wyliczanki i wbijanie liczb religijnym młotem do tępych głów dziecięcych było dawno temu regułą nauczania prostej arytmetyki. Dziś matematycy używają bardziej subtelnych metod prania humanistycznych mózgów, które docierają do nas choćby w ciekawych  matma-blogach . Wielu matematyków w naszych czasach to w gruncie rzeczy krypto-humaniści, którzy przemycają swoje algebraiczne abrakadabry w poezji, felietonach i youtubach.  Humanistom jest dużo trudniej wyzwolić z siebie uwięzionego matematyka-mistyka, bo kabalistyka, numerologia i inne bezdroża liczbowe, gdzie błąkają się wróżbici Nowego Wieku, nie są i nie mogą być traktowane poważnie przez naukowców, mimo że pod grubym pokładem bzdur często kryje się prastara wiedza mędrców, zagubiona w legendach i bajkach o siedmiu górach za siedmioma rzekami. Matematyk to mistyk z definicji, jak to pięknie określił poważany filozof Leszek Kołakowski: „jest w matematyce rodzaj metafizycznej siły przyciągającej, która z nauką, a tym bardziej z umiejętnością rozwiązywania równań, nic wspólnego nie ma, a która – rzecz podziwienia godna – pokrewna jest tej sile, jaka promieniuje ze znanych nam przekazów doświadczenia mistycznego.”  Kołakowski przyznał, że nie wie co to jest całka i nie pamięta definicji sinusa, ale potrafił dostrzec w matematyce to właśnie co ma taką fatalną atrakcję dla wielu mistyków.
Moje pożycie z liczbami przeszło przez wiele nieporozumień, ale dziś jesteśmy na stopie pokojowego rozejmu. One mają mój numer daty urodzin (8), a ja powoli poznaję ich mistyczne właściwości. Wiem np że dwa jest kobiece, bo jest parzyste, magnetyczne, przyciągające i symetryczne. To, że jest także początkową liczbą pierwszą i jedyną parzystą, sugeruje liczbowe dziwactwo albo tajemniczość jej istoty. Są tacy, którzy twierdzą, że 2=0, bo liczenie zaczyna 3, jako prawdziwa liczba pierwsza. Jeden to w ogóle się nie liczy, bo to taka macierz wszystkich liczb.Trzy lubi udawać nieparzystą męskość, ale jest potomkiem 1+2, więc to raczej liczba-hermafrodyta, neutralna liczba pierwsza, która jest  liderem bo potrafiła stworzyć trójkąt z dwoch raczej niezaradnych rodzicieli. Cztery to kwadrat na którym można zbudować chałupę, a nawet wznieść trójkątną piramidę. Pięć to palce, magiczny pentagram (symbol białej i czarnej magii), platonizm ,Leonardo da Vinci (rysunek pentagram /człowiek). Nie mam zamiaru wyczerpywać ani siebie ani czytelników przeglądem wszystkich liczb, ale dodam jeszcze jedną, która wiąże się z dziesięcioma palcami: liczbę 11. Każdy potrafi liczyć do 10, bo ma 10 palców. Ale jedenaście to była liczbą., którą człowiek musiał sobie wyobrazić. Hebrajskie słowo ashteh ma trzy znaczenia: jedenaście, myśl i błyszczący. Aby zrozumieć znaczenie tej liczby trzeba było widocznie mieć błyskotliwy umysł. Może dlatego rok 2011 jest dla mnie tak trudny do rozszyfrowania.

Brykanie Ściągawek 
Jako żaczek utrapiony nie miałem talentu do zapisywania ściągawek ołówkiem anilinowym na przegubie ręki. Taki ołówek trzeba było delikatnie polizać, co było ryzykowne, bo anilina była trucizną. Stalówka umaczana w atramencie nie nadawała się do pisania na ludzkiej skórze, a wieczne pióra były kosztowne w moich młodych latach. Poza tymi technicznymi problemami ściąganie było ścigane i surowo karane przez nadzorujących nas nauczycieli, ale gdy przyszło do egzaminów z matmy, zwykle starałem się usiąść obok kolegi, który umiał żonglować liczbami i formułami lepiej niż ja. Moje ściąganie było wówczas ostrożnym zerkaniem na bazgroły mojego sąsiada, co nie było łatwym zadaniem dla krótkowidza. Uprzejmy kolega mógł zlekka przesunąć rezultaty w moją stronę, ale takie manewry też mogły dostrzec sokole oczy nadzorców. Dziś ściągi w internecie istnieją na pięciu milionach stron i noszą oficjalną nazwę „edukacyjnej bazy wiedzy”. Sztubackie występki wchłonął bez trudu świat komputerów, komórek, zawiłych programów i kodów. Egzaminowana dziatwa siedzi ze słuchawkami na uszach, ale zamiast muzyki pop płyną do niej smsy od bazy wszelkiej wiedzy, jaką jest magiczny internet.
Felieton opublikowany w londyńskim Dzienniku Polskim,  piątek,25 listopada 2011©

Reklamy

Tagi: , ,

Komentarze 2 to “26. Wyliczanki i Ściągi dla Matmatołów”

 1. signe Says:

  te wierszyki matematyczne są dla mnie śliczne i hermetyczne,
  matematykę mam za podstawę wszelkich budowli umysłowych i materialnych, więc Ci wierzę,
  a w dodatku dziś śniło mi się, że dawałam w prezencie książkę „Samotność liczb pierwszych”,
  dzięki za przypomnienie, mam dawać prezenty we ftorek:)

 2. stefan Says:

  signe: tytuł ksionszki brzmi fascynująco, chyba go ukradnę pod choinkę. Tak, liczby są niezwykle bo litery i słowa to też liczby w przebraniu i odwrotnie. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: